Son yıllarda, arttırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) başta olmak üzere dijital teknoloji alanında kaydedilen büyük ilerleme, günlük alışkanlıklarımızı bütünüyle değiştirmeye başladı bile. Sosyal yaşamdan alışverişe, seyahatten eğitime kadar gerçekleştirilen ritüellerin bir çoğu, tarihin tozlu sayfalarında yerini almak üzere. Yaşanan bu değişimin en son örneği, restoranlarda bir klasik haline gelen menü üzerinden yemek seçme alışkanlığına, arttırılmış gerçeklik teknolojisi kullanarak son vermeyi amaçlayan Kabaq isimli mobil uygulama oldu.

Kabaq arttırılmış gerçeklik önizleme

Yukarıdaki fotoğrafta gerçek bir hamburger olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak burada, Kabaq uygulamasını kullanan bir restaurantın sanal hamburger ön izlemesini görüyorsunuz.

Kabaq İle Arttırılmış Gerçeklik Destekli Ön İzleme

New York merkezli The Glimpse Group tarafından geliştirilen Kabaq, arttırılmış gerçeklik teknolojisinden yararlanarak telefonunuzu ya da tabletinizi boş bir servis tabağına tuttuğunuzda, seçmeyi düşündüğünüz yemeği sanki önünüzdeymiş gibi görmenizi sağlıyor. Sipariş etmeyi düşündüğünüz ürünü üç boyutlu ve gerçekçi bir yapıda ortaya koyan bu özellik, yemeğinizin porsiyon büyüklüğünü, içerisinde hangi malzemelerin yer alacağını ve servisin nasıl yapılacağına dair pek çok bilgiyi sanal bir şekilde deneyimlemenize imkan tanıyor.

Kabaq’ın arttırılmış gerçeklikle desteklenen yetenekleri bununla sınırlı değil. Bu uygulama ile, evinize ya da iş yerinize sipariş edeceğiniz bir ürünün nasıl paketleneceğini de görebiliyorsunuz. Tercihinize göre yemeğinizin ambalajinı değiştirebilir, hatta sevdiklerinize özel ambalajlı yiyecekler göndererek onlara küçük ve eğlenceli jestler yapabilirsiniz.

Tüm bunların dışında Kabaq, yiyecek ve otelcilik sektörü için müthiş bir pazarlama aracı olma potansiyeli taşıyor. Kurumsal sipariş ve catering servislerinin planlanma ve sunumunu böyle bir teknoloji ile gerçekleştiren bir firma, rakiplerinden sıyrılarak büyük bir fark yaratabilir.

Kabaq, Android ve iOS Platformlarında Yerini Aldı

Kabaq’ın hem Android hem de iOS desteği bulunuyor. Android uygulamasını buradan (uygulamanın bazı ülkelerde yayınlanmadığını bilmenizde fayda var), iOS uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz. Kabaq’ı kullanabilmek için mutlaka bir restorana gitmeniz gerekmiyor. Ev ya da iş yerinize vereceğiniz bir siparişte de bu uygulamadan yararlanabilirsiniz. Ancak, sipariş vereceğiniz restaurantın Kabaq’ın sunduğu teknolojik alt yapıya sahip olması gerekiyor.

Uygulamanın tanıtım ve deneyim videolarını aşağıda bulabilirsiniz. İyi seyirler!

Bunu çevrenizle paylaşmak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginç ve yeni ne var? İlk siz öğrenin!