Dijital dünyada yaşanan gelişmeler ile birlikte, özellikle son bir kaç yılda dijital para birimleri giderek önem kazanmaya başladı. Her geçen gün daha fazla sempati toplayan ve kullanıcı sayısı günden güne artan kripto paralar ve Bitcoin ile ilgili yeterince bilgi sahibi değilseniz, önceki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Kripto Para ve Bitcoin Nedir?

Kripto para birimini; matematiksel şifreleme yöntemi ile kriptoloji bilimi kullanılarak, dijital varlık transferinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan dijital para olarak tanımlayabiliriz. Bitcoin ise, en çok bilinen, işlem hacmi en yüksek ve reel para birimlerine göre en değerli kabul edilen dijital para birimidir. 1 Bitcoin’in şuanki piyasa değeri yaklaşık 7050 $ seviyesindedir.

Dijital para birimleri ve Bitcoin’i bu kadar cazip kılan şeyi temelde iki başlıkta özetleyebiliriz. Birincisi, bu para birimlerinin sanal para piyasasında limitli bir rezervinin bulunması. Örneğin; Bitcoin’in piyasada maksimum 21 milyon rezervinin bulunması onu daha cazip ve talep edilebilir bir hale getiriyor. Kripto paralara bu kadar yoğun talep gösterilmesindeki ikinci büyük etken ise, henüz hükümetler tarafından kontrol edilemiyor olmaları. Belirli matematiksel şifreleme yöntemi ile gizlenen dijital para birimlerine sahip olmak için ihtiyacınız olan tek şey, grafik işlemcilere sahip olacak kadar bir sermayenizin olması ve halk arasında “madencilik” adı verilen şifre çözme işlemine başlamanız. Hükümet ya da herhangi bir sermaye sahibi bulunmadığından herkesin eşit oranda dijital paraya sahip olma olasılığı, kripto paraların en cezbedici özelliklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Dijital para birimlerine talep artıyor.

Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerine talep günden güne artıyor.

Dot-Com Bubble Nedir?

Peki Bitcoin’e yönelik bu talep patlaması, gelecekte yeni bir dot-com bubble (dot-com balonu) meydana getirir mi? Aslına bakarsanız böyle bir olasılık hiç de az değil. Dilerseniz Dot-com bubble’ın ne olduğunu kısaca özetleyeyim;  Dot-com bubble; 1997-2002 yılları arasında gerçekleşen ve ABD ekonomisinde derin izler bırakan hisse senedi spekülasyonunun ekonomik bir facia ile sonuçlanmasıdır. Bu dönemde, hane halkının sahip olduğu kişisel bilgisayar sayısının artması ile birlikte telekomünikasyon firmaları, start-up’lar ve tüm yatırım grupları; çok kısa bir gelecekte iş gücünün, ticaret hacminin ve tüketiciden gelen taleplerin tamamen dijital ve online hizmetler aracılığı ile karşılaşılacağına inanarak sahip oldukları tüm kaynakları bu alanda var olmak için kullandı. Hatta o dönemde, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düşük kredi ve işsizlik oranlarının da verdiği cesaretle sade vatandaşlar, işlerinden ayrılıp kredi çekerek Amerikan Teknoloji Borsası NASDAQ‘daki teknoloji şirketlerinden hisse satın aldılar. Kısa süre içerisinde, geleceğin sanıldığından çok daha hızlı yaşanacağı düşüncesi, insanların gerçekleşmesi muhtemel hiç bir riski görmeyerek tüm birikimlerini bu alana yatırmasına neden oldu. Sonuç olarak; kimse rüyalarındaki zenginliğe kavuşamadığı gibi, onlarca şirket iflas etti. Çok kısa sürede internet kullanımının patlayacağını düşünerek fiber optik alt yapıya milyarlarca dolar harcayan telekomünikasyon şirketleri kepenk kapattı ve küresel para piyasaları, toplamda yaklaşık 5 trilyon $ zarara uğradı.

Bitcoin yeni bir dot-com bubble olur mu?

Bitcoin ve dijital para birimlerindeki hızlı yükseliş, yeni bir dot-com bubble’ın gerçekleşeceğine dair endişeleri arttırıyor.

Bitcoin Yatırımcıları Neden Tedirgin Olmalı?

Şimdi günümüzdeki gelişmelere dönüp baktığımızda Bitcoin’in ön görülemeyen şekilde değerlenmesi, bizlere ister istemez aynı facianın tekrar yaşanıp yaşanmayacağını sorgulatıyor. Reel dünyada henüz hiç bir devlet, Bitcoin ve diğer dijital para birimlerini resmi olarak kabul etmiş değil. Bunun yanı sıra, dijital para birimleri hiç bir reel ölçüm ve değerleme aracı tarafından ölçümlenemiyor ve kontrol edilemiyor. Örneğin; piyasadaki gelişmeler ve hükümetin ya da merkez bankasının müdahaleleri, hali hazırda kullanılan para birimlerinin trendini etkileyebiliyorken, dijital paralarda böyle bir durum söz konusu olmuyor. En tehlikeli görünen unsur ise; tamamen spekülatif bir şekilde, piyasada hiç bir ispatı ve kullanılabilirliği olmadan kripto paraların sürekli olarak değer kazanması.

Tüm bu durumlar, dot-com balonu patlamadan önceki süreçte yaşananlara benzerliği ile oldukça ürkütücü gözüküyor. Dileriz Bitcoin ve diğer dijital para birimleri daha geniş kitlelere ve küresel piyasaları etkileyecek büyüklüğe ulaştığında böylesine trajik bir sonla bizlere veda etmez. Bakalım gelecek günler bizlere neler gösterecek?

 

 

Bunu çevrenizle paylaşmak ister misiniz?

İlginç ve yeni ne var? İlk siz öğrenin!