İyi bir eğitim almış, kendisine ve topluma faydalı bir birey olan ve gelecekte başarılı bir hayata yelken açan güzel çocuklara sahip olmak her ebeveynin hayalidir. Anne ve babalar, evlatlarını en iyi şekilde yetiştirmek ve onların kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü bireyler olmasını ister. Peki bunu basit bir testle öngörebilmek mümkün olabilir mi?  Çocuklarımızın gelecekteki iş, eğitim ve sosyal hayatlarındaki başarıları ile ilgili ufak da olsa fikir sahibi olabilir miyiz? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız, yazının devamını ve sonundaki videoyu ilgi ile takip edeceğinizden eminim.

Marshmallow Testi Nedir?

Genellikle “Marshmallow Testi” olarak bilinen “Zevki Erteleme Becerisi Testi“, ilk olarak 1970 yılında Colombia Üniversitesi‘nde Walter Mischel tarafından uygulanmıştır. O günden bu yana dünyanın çeşitli ülkelerinde gerçekleştirilmekte olan bu deney, yaklaşık 45 yılı aşkın bir süredir anaokulu çağındaki (4-6 yaş) çocukların duygusal zekalarını hangi düzeyde kontrol edebildiklerini tespit etmek amacıyla gerçekleştiriliyor.

Marshmallow testi Walter Mischel tarafından uygulanıyor.

“Marshmallow testi” olarak da bilinen “zevki erteleme becerisi testi”, 1970 yılından bu yana uygulanıyor.

Marshmallow Testi Nasıl Yapılıyor?

Zevki erteleme becerisi testi, çocukların asla red edemeyeceği bir yiyecek ile belirli bir süre baş başa bırakılması prensibi ile gerçekleştiriliyor. Eğitmen çocuğu, bir tabağın içerisinde bir adet marshmallow bulunan bir odaya getiriyor. Daha sonra eğitmen, çocuktan kendisi gelene kadar marshmallowu yememesi halinde ona ekstra bir marshmallow daha vereceğini söylüyor. İsterse önündeki marshmallowu hemen yiyebileceğini, ancak bu durumda kendisine ikinci bir şekerleme verilmeyeceğini de ekliyor. Daha sonra eğitmen odadan ayrılarak, belirli bir süre boyunca çocukların iradeleri, duygu durum değişimleri ve davranışları gözlemleniyor.

Marshmallow Testi Çocukların Başarıları İle İlgili Neler Söylüyor?

Marshmallow testinin ardından çocuklar akademik, profesyonel ve sosyal yaşamlarında gözlemlenmeye devam ediliyor. Bu noktada sonuçlar hayli ilgi çekici. Aldığı zevki erteleyerek kendisine hakim olabilen çocukların akademik hayatlarındaki başarı durumlarının, tutkularına yenik düşen çocuklara oranla daha yüksek olduğu tespit ediliyor. Bu çocuklar sosyal yaşamlarına daha düzenli bir şekilde devam ederken, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklara daha az meyilli oluyorlar.

Marshmalow testi ile belirlenen zevki erteleyebilme ve iradeye hakim olabilme/olamama gibi nitelikler, doğuştan ileri gelen karakteristik bir özellik olabileceği gibi sosyal çevre koşullarının doğrudan etki altına aldığı bir unsur da olabilir. Dolayısı ile çocukların bekleme, sabretme, duygularını dizginleyebilme gibi özellikleri sonradan kazanabilme ihtimali mümkün. Bu sayede gerekli öğretiler yapılarak çocuğun gelecekte, hayatın olumsuz etkilerine karşı daha dirençli bir yapıda olması sağlanabilir.

Sözü daha fazla uzatmadan sizleri marshmallow testi ile baş başa bırakıyoruz.

Bunu çevrenizle paylaşmak ister misiniz?

İlginç ve yeni ne var? İlk siz öğrenin!