Bilim ve teknolojinin günden güne hızla ilerlemesine karşın insan beyni ve psikolojisi, halen cevaplanmayı bekleyen sorular ve gizemler ile dolu. Bizleri zaman zaman hayret ve merak içerisine düşüren bazı rahatsızlıklar hayatımızın bir parçası olmaya ve çozüm aranmaya devam ediyor. “Paris Sendromu” adı verilen psikolojik rahatsızlık, tam da bu duruma örnek verilecek türden. Şimdi gelin, bu ilginç hastalığı hep beraber inceleyelim.

Paris Sendromu Nedir?

Paris Sendromu, ilk olarak 1986 yılında Japon Profesör Hiroaki Ota tarafından keşfedilen, gidilen bir yerin beklenildiği gibi olmaması sonucu kişide depresif ve psikolojik semptomlar oluşmasına sebep olan bir rahatsızlıktır. Özellikle “aşkın şehri” olarak bilinen Paris’i ziyaret eden Japon turistlerin, bu şehrin anlatıldığı gibi romantik müziklerle çevrili, tertemiz sokakları olan ve nazik insanların yaşadığı bir yer olmadığını görmeleri ile zaman zaman karşılaştığı bir durum olarak bilinir. Şehrin beklentilerin uzağında kalması ile yaşanan hayal kırıklığı, ayyuka çıkan kültürel farklılıklar ile birlikte yerini, ruhsal çöküntü ve depresyona bırakmaya başlar.

Paris Sendromu'nun en çok rastlandığı şehir, adından da anlaşılacağı üzere Paris

Paris Sendromu, adından da anlaşılacağı üzere en çok özellikle Japon turistlerin Paris seyahati sırasında ortaya çıkıyor.

Paris Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Paris Sendromu’na yakalanan kişide belirgin şekilde gözlenen moral bozukluğu, üzüntü, mutsuzluk, panikatak gibi psikolojik semptomların yanı sıra, taşikardi ve terleme gibi fizyolojik belirtiler de kendini belli eder.

Yılda ortalama 10-15 kişide görülen bu rahatsızlık ile ilgili Japon yetkililerin, 7 gün 24 saat hizmet vermek üzere Fransa’da oluşturduğu bir kriz masası bulunuyor.

Paris sendromu, psikolojik ve fiziksel belirtiler ile kendini gösteriyor.

Paris sendromunda yakalan kişilerin başlıca semptomları arasında moral bozukluğu, üzüntü, mutsuzluk, panikatak gibi psikolojik belirtiler ile birlikte, taşikardi ve terleme gibi fizyolojik belirtiler oluşması da mümkün.

Paris Sendromunun Tedavisi Nedir?

Hastalığın bilinen kesin ve en etkili tedavi yöntemi, kişinin şehri terk ederek kendi ülkesine dönmesi ve bir daha asla Paris’e gelmemesidir. Kişi alışık olduğu koşullara geri döndüğünde semptomları da zaman içerisinde ortadan kayboluyor.

İnsanoğlu, yazının başında da belirttiğimiz gibi bilinen en karmaşık ve enteresan canlı. Hala keşfedilmeyen onlarca gizemi ve bilimsel çalışmaların günden güne gelişerek devam etmesi bakalım gelecekte hangi ilginç durumları ortaya çıkaracak.

Bunu çevrenizle paylaşmak ister misiniz?

İlginç ve yeni ne var? İlk siz öğrenin!