Burger King’den Toplumsal Farkındalık Kampanyası

Dev markaların, toplumsal olaylara karşı duyarlılıklarını ortaya koymak üzere çeşitli faaliyetlerde bulunmalarına artık hepimiz aşinayız. Bu durum firmalar için, sahip olunan sosyal sorumluluk misyonunun bir göstergesi olabildiği gibi, tüketicinin duygularına dokunan fevkalade bir pazarlama hamlesi olarak da görülebilir. Bu makalede birazdan okuyacağınız örnek, tam olarak her iki özelliği de kapsar nitelikte.

Burger King'ten sosyal deney çalışması.

Amerikan Fast Food devi Burger King, “Ulusal Zorbalıkla Mücadele Ayı” kapsamında bir sosyal deney çalışmasına imza attı.

Burger King, Gerçekleştirdiği Sosyal Deney İle Neyi Amaçlıyor?

Dünyanın en büyük fast food zincir markalarından Burger King‘in ABD için hazırladığı reklam kampanyası, sosyal medya ve ulusal basında oldukça ilgi gördü. Ulusal Zorbalığı Önleme Ayı kapsamında hazırlanan sosyal deneyde bir grup ergen topluluk, Los Angeles yakınlarında gerçek bir Burger King restaurantında hamburgerini yemekte olan bir çocuğa sataşarak kötü davranışlarda bulunuyor. Aynı süre içerisinde Whopper Jr. hamburger siparişi veren müşterilerin bir kısmına “eziyet edilmiş” hamburgerler servis ediliyor. Sosyal deneyin asıl çıkış noktası tam olarak burada kendini gösteriyor; ” İnsanlar, yemek yemekte olan bir çocuğa eziyet edilmesine mi, yoksa sipariş ettikleri hamburgerin kendilerine kötü sunulmasına mı daha çok tepki gösterecekler?”

Sonuçlar Düşündürücü!

Elde edilen sonuçlar, toplumsal olarak şapkamızı önümüze koymamız gerektiğini gözler önüne seriyor. Deneye habersiz olarak dahil olan müşterilerin %95’i, kendilerine sunulan kötü hazırlanmış (zorbalık yapılmış) Whopper Jr. için itirazda bulunurken, zorbalığa uğrayan çocuk için tepki gösterenlerin oranı %12’de kalıyor.

Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere her yıl, dünya genelinde farklı nedenlerle çocukların yaklaşık %30’u, yaşıtları tarafından zorbalık, sataşma ve şiddet olaylarına maruz kalıyor. Hal böyleyken özellikle küçük çocuklara yönelik şiddet olaylarına bu denli sessiz kalınması, toplumların huzurunu doğrudan etkileyen ve psikolojik travmalara neden olan vakaların sayıca artmasına neden oluyor. Bu nedenle Burger King, hazırlamış olduğu kampanya ile toplumsal farkındalık yaratarak dünya genelinde bu tür olayların azalmasını amaçlıyor. Bakalım bu çalışma, belirlenen hedefe ulaşma konusunda ne kadar katkı sağlayacak?

Bunu çevrenizle paylaşmak ister misiniz?

İlginç ve yeni ne var? İlk siz öğrenin!