Koç Holding’in haklarını elinde bulundurduğu Alman teknoloji firması Grundig, pazarlama ve tanıtım faaliyetlerine farkındalık yaratan yeni projesi “Ruhun Doysun” ile devam ediyor. Geçtiğimiz yayın dönemine kadar Bloomberg TV de yayınlanan, aynı zamanda YouTube üzerinde de geniş bir izleyici kitlesi yakalayan müzik programı Akustikhane‘nin sponsorluğunu üstlenen şirket, yeni yayın döneminde bu yapımla yollarını ayırma kararı aldı. Akustikhane programı yayın hayatındaki yolculuğuna dünya devi Coca – Cola ile devam edecek. Grundig – Akustikhane işbirliğinin iki taraf için nasıl bir avantaja dönüştüğüne dair tüm detayları önceki yazıda bulabilirsiniz.

Grundig Sponsorluğunda Bir Farkındalık Projesi: Ruhun Doysun

Alman teknoloji devi; Akustikhane ile yakaladığı başarılı grafiği sponsorluğunu üstlendiği yeni ve muhteşem bir proje ile sürdürmek niyetinde. “Ruhun Doysun” adı verilen YouTube programında, her hafta ağırlanan konuklar ile yemek kültürü üzerine faydalı bilgiler verilirken, aynı zamanda gelecekte insanlığı bekleyen en büyük problemlerden biri olan kıtlığın önlenebilmesi için, yemek israfından nasıl kaçınmak gerektiğine dair öneriler, izleyicilerle paylaşılıyor.

Grundig sponsorluğunda Ruhun Doysun programı başladı.

Ruhun Doysun, sıra dışı konsepti ve izleyicileri yemeğin iç dünyasına sürüklediği öğretici yolculukla dikkat çekiyor.

Ruhun Doysun’da Kullanılan Gıda Malzemeleri Yerel Üreticilerden Temin Ediliyor

Programın çekimleri, özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların rüyalarını süsleyen müthiş bir doğal ortamda yapılıyor. Bir konteynerin, özel tasarım pencerelerle çevrili bir eve dönüştürülerek, yemyeşil bir alan içerisine konumlandırılması ile birlikte bu yapım, tıpkı ismi gibi insanın ruhunu doyuran bir güzellikle izleyiciyi baş başa bırakıyor. Böylesine doğaya ve doğallığa önem veren bir farkındalık programında, ihtiyaç duyulan hemen hemen tüm gıda malzemeleri tamamen doğal yöntemlerle üretim yapan çevre köylerden ve yöre halkından temin ediliyor. Bu temin edilme süreci esnasında üreticiler ile yapılan röportajlar ile, bir mamulün nasıl ve hangi koşullarda üretildiğine dair önemli bilgiler aktarılıyor.

Ruhun Doysun Evi

Programın çekildiği doğa harikası içerisindeki yapı, bir konteynerden eve dönüştürülerek yeniden dizayn edildi.

Ruhun Doysun’un “Ev Sahibi” Mehmet Gürs Kimdir?

“Ruhun Doysun” evinin “sahibi”, yani esas adamı ünlü Şef Mehmet Gürs, Türk bir baba ve Fin/İsveçli bir annenin oğlu olarak 1969 yılında Finlandiya’da doğdu. Bir restaurant ve cafe zincirinin de sahibi olan Gürs, aslında İstanbul’daki popülerliği ve çeşitli organizasyonlarda elde ettiği başarılar ile geleneksel medyada zaman zaman adından söz ettirmiş bir isim. Ruhun Doysun programında, kendisinin şeflik ve yemek kültürü üzerine yetenek ve bilgi birikimine şahit olmamızın yanı sıra, israfı önlemeye dair verdiği ipuçları ile her geçen gün izleyicilerin sempatisini kazanıyor.

Mehmet Gürs, programın ev sahipliğini yapıyor.

Ruhun Doysun programının ev sahibi şef Mehmet Gürs

Grundig, Ruhun Doysun ve Pazarlama Stratejisi

Gelelim Grundig’in bu proje ile nasıl bir ürün ve marka profili oluşturduğuna… Alman firma (aslında Beko’nun, Grundig’in elektronik bölümünü satın almasıyla artık tamamen bir Türk markası haline geldi. Ancak Alman menşeli olduğu için bu tabiri kullanıyorum.) Akustikhane programında uyguladığı tematik konumlandırma ile pek çok kişinin sempatisini kazandı. (Hatta bir Instagram paylaşımımızda belirtilen bir yoruma göre, bu programdaki ürün yerleştirmelerden etkilenip Grundig’ten bir saç maşası alan bile olmuş.) Bu pazarlama faaliyeti ile başarılı bir grafik yakalayan firma, Ruhun Doysun projesi ile kendini özel, değerli ve huzur dolu hissetmek isteyen bir kitle üzerinde marka algısını güçlendirmeyi amaçlıyor.

Yerleştirilen ürünlerin özenle seçimi, ürün kullanımında göze çarpan zarafet ve programın konsept ve içeriğinin beraberinde getirdiği “özel” ambiyans, firmanın tüketiciler üzerinde nasıl bir marka algısı oluşturmak istediğini ortaya koyuyor. Elbette projenin bir sosyal sorumluluk ve farkındalık yaratma amacı taşıdığı bir gerçek. Ancak bardağın diğer tarafına baktığımızda Grundig’in, tıpkı Akustikhane işbirliğinde olduğu gibi uzun vadede özellikle tüketici grupları bakımından önemli kazanımları olabilir. 

Ruhun Doysun’un tanıtım fragmanını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Eğer siz de doğa ile iç içe bir ortamda ve muhteşem bir sohbet eşliğinde organik ürünler ile yapılan yemek keyfine dahil olmak isterseniz, Ruhun Doysun’un YouTube kanalını takip edebilirsiniz. İyi Seyirler!

Bunu çevrenizle paylaşmak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginç ve yeni ne var? İlk siz öğrenin!