Tüm dünyada pazarlama ve reklam stratejilerinin kullanım amaçları hemen hemen aynıdır. Ya bir ürünün iyi ve baskın özelliklerini anlatarak tüketicinin satın alma davranışını lehinize çevirmeye çalışırsınız, ya da bir marka veya hizmetin daha fazla kitleye ulaşarak bilinirliğini arttırma gayretinde olursunuz. Peki size hiç, gerçek anlamda “hiç bir özelliği olmayan” bir ürünü mutlaka satın almanız gerektiğini söyleyen oldu mu? Hem de ona neden sahip olmanız gerektiğini de açıklayarak! Öyleyse Nothing ile tanışın!

Nothing satılık!

Karşınızda dünyanın en niteliksiz ürünü! Çünkü aldığınız şey gerçek anlamda bir “hiç” ve evet, hiç bir şeye sahip olmanın da bir bedeli var!

Gift of Nothing (Hiç Bir Şeyin Hediyesi) Nedir? Nerede Satılıyor?

Nothing’in dış görünüşü, yukarıdaki fotoğraftaki gibi karton bir çerçeve içerisine oturtulmuş içi boş plastik bir bombeden oluşuyor. İnanması zor ama gerçekten böyle! Öte yandan ürünün satıldığı platform olan Amazon.com‘un kullanıcı yorumlarında, Nothing’in yukarıda görüldüğü şekilde kendilerine ulaşmadığı ve onlara sadece düz bir karton gönderildiğine dair şikayetler var.

Böylesine ilginç bir ürünün neden ve hangi amaçla piyasaya sürüldüğü de aslında üzerine düşünülmesi gereken bir konu. Bazı çevreler, bu ürünün “aşırı minimalist” bir anlayış ve felsefi bir yaklaşımla anlam bulduğunu söylese de, klişe tabirle “troll” amaçlı satışa sunulduğunu ve kişilerin, sevdiklerine şaka yapmak üzere kurulu bir amaç uğuna ortaya çıktığını düşünenlerin sayısı hiçte az değil.

Nothing Amazon'da hangi amaçla satılıyor?

Size “hiç bir şeyin hediyesini” vaadeden Nothing’in gerçekte hangi amaçla satışa sunulduğu tartışmaya açık bir konu.

Ürünün Tanıtımı da Kendisi Gibi İlginç!

Nothing ile ilgili başka dikkat çekici nokta ise ürünün anlatım şekli ve pazarlama tekniği. Beğenseniz de beğenmeseniz de Nothing, “ambalajının” üzerindeki yazı ile insanları hiçliğin ve somut kavramların üzerine düşünmeye sevk ediyor. Şimdi gelin, Nothing’i neden satın almamız gerektiğini bir de üreticisinin gözünden okuyalım;

Tebrikler!

Hiç bir şeyin hediyesini aldınız. Gerçekten hiç bir şey. Bu, minimalizmin son noktası. Daha az, daha fazladır. Aşağı yukarı bu böyle. 

Hiç bir şey kıymetlidir. Hiç bir şey basittir. Hiç bir şey kutsaldır.

Ambalajı açın ve hiç bir şey olmadığında büyülenin. Hiç bir şeyin zihninizin içinde akmasına ve ruhunuzu sakinleştirmesine izin verin.

Anın tadını çıkarın. Çok kısa bir süre sonra hiç bir şeyin gerçek anlamda herhangi bir şeyden çok daha iyi olduğunu keşfedeceksiniz.

Bu enteresan ürün, yukarıda da belirtildiği üzere şu anda amazon.com’da 9.32 $ ve ücretsiz kargo seçeneği ile satışta! Ürünün ülkemize gönderimi ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. (Bulunduğum konumdan dolayı Almanya’ya gönderilmediğini yazmışlar.) Gerçekten Nothing’in varlığı ve satışı ile ilgili hala emin olamadıysanız, kendisine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bunu çevrenizle paylaşmak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginç ve yeni ne var? İlk siz öğrenin!