Genellikle şirketlerin çalışanlarına karşı ne kadar bencil olduklarından bahseder dururuz. Yüksek çalışma saatleri, düşük ücretler ve son derece kısıtlı yan haklar ile bilinen şirketlerde çalışmak, pek çok personeli tam anlamıyla hayattan soğutan bir faktör. Ancak, nadir de olsa bazı firmaların çalışanları için uyguladığı takdire şayan politikalar, iş dünyası ve emekçiler adına biraz da olsa umutlanmamızı ve herkes için yaşanabilir, adil bir dünyanın var olabileceğini düşünmemizi sağlıyor.

IKEA’dan Büyük Jest!

 

Newsner.com un haberine göre İsveçli mobilya devi IKEA, dünya genelinde çalışanların sadakatini ödüllendirmek ve onlara gönülden bir teşekkür sunmak amacıyla, gelirinin yaklaşık 118 milyon dolarlık kısmını paylaşma kararı aldı. Dünya genelinde yaklaşık 155 bin çalışanı bulunan şirketin ayırdığı bu meblağdan pay alabilmek için, çalışanların en az 5 yıl boyunca şirket bünyesinde görev almış olmaları, part time olarak görev yapanların ise toplamda 5 yıllık bir çalışma süresine ulaşmış olmaları gerekiyor.

IKEA'dan çalışanlarına jest!

İsveçli Mobilya devi, kar payının yaklaşık 118 milyon $’lık kısmını dünya genelinde tüm çalışanlarına dağıtma kararı aldı.

Konu ile ilgili IKEA’nın basın sözcüsü Karin Bergman, basın açıklamasında şu ifadeleri kullanmış;

Çalışanlarımız bizim için yüksek derecede önem arz ediyor. Bu prim, onların sadakatine teşekkürlerimizi sunabilmenin bir yolu ve bu şekilde onlarla bir şeyler paylaşabilmenin verdiği his, muazzam.

IKEA Bunu Daha Önce de Yaptı

IKEA çalışanlarına yönelik bu derece cömert bir davranışı ilk kez sergilemiyor. İsveç menşeli firma, geçtiğimiz yıl da yaklaşık 250 milyon dolar tutarında kâr payını yine çalışanlarına dağıtmıştı.

IKEA ve mutlu çalışanları

IKEA’nın bu yılda da çalışanlarına yönelik düşünceli hareketi, onları yine mutlu edeceğe benziyor.

Firmanın bu derece eli açık davranışının altında, yüksek vergi ödeme yükümlülüğünden bir şekilde kurtulmaya çalışmak mı yatıyor, yoksa ön göremediğimiz herhangi bir ekonomik bir çıkar sağlama niyeti mi var bunu bilemiyoruz. Ancak ne olursa olsun, sömürü ve baskı ortamının giderek yoğunlaştığı iş dünyasında İsveçli firmanın emekçilere yönelik böyle güzel bir jest yapması, tüm firmaların örnek alması gereken bir davranış. IKEA’yı bu düşünceli yaklaşımından dolayı tebrik ediyor ve bu tür faaliyetlerin ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyada artmasını temenni ediyoruz.

Bunu çevrenizle paylaşmak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginç ve yeni ne var? İlk siz öğrenin!