Dünyaca ünlü çay markası Lipton‘un, geçtiğimiz Pazar akşamı yayınlanan reklamı sosyal medyada geniş yankı buldu. Yaklaşık 5 dakika süren “Konuşalım Artık” temalı reklam çalışmasının büyük bölümü “sessiz” bir şekilde devam edince konu ile ilgili yorum ve tartışmaları da beraberinde getirdi. Peki içecek devinin gerçek anlamda amacına ulaştığını söyleyebilir miyiz? Haydi gelin, bu yazıda konuyu hep birlikte ele alalım.

Lipton’dan Dev Reklam Kampanyası: “Konuşalım Artık”

Bu devasa reklamdan önce de Lipton, halihazırda dünya çapında bilinen ve onlarca ülkede olduğu gibi ülkemizde de geniş bir müşteri kitlesi bulunan bir firmaydı. Hal böyle olunca ister istemez, bu denli geniş çaplı ve hatrı sayılır bütçeli bir çalışmanın firma açısından gerçekten gerekli olup olmadığını düşünmeye başladık. Bana kalırsa bu çalışma ile birlikte pek çok kişi, reklam ve pazarlama dünyasının aslında ne kadar dar bir çember içinde sıkıştığını görme imkanı buldu. Birbirinin kopyası çalıntı fikirlerin, akıldan uçup giden niteliksiz çalışmaların, düşük maliyet baskısıyla hazırlanan kötü prodüksiyonlu yapımların kol gezdiği bir piyasada nihayet birileri ortaya çıkıp, vasat altı yapımlarla uyuşturulan bir kitlenin yüzüne soğuk suyu vurma cesaretini gösterdi. Bu nedenle, en az çalışmanın mimarı olan ajans kadar, böylesine cesur bir kararın altına imzasını atarak  projenin arkasında duran Lipton’un pazarlama departmanını da takdir etmek gerekiyor.

Lipton’un “Konuşalım Artık” Reklamından Beklentisi Ne?

Reklam ile ilgili temelde akılları en çok kurcalayacağını düşündüğüm iki noktaya değinmek istiyorum. Bunlardan ilki; makalenin başında da belirttiğim gibi, böylesine popüler bir firmanın bu derece geniş bütçeli bir yapıma gerçekten ihtiyaç duyup duymadığıydı. Aslına bakarsanız, bu sorunun cevabını başka bir soruyla aramak daha doğru olabilir. Lipton’un amacı; alışılageldik bir marka ve ürün tanıtım projesiyle daha yüksek satış rakamlarına ulaşmak mı, yoksa uzun vadeli bir farkındalık projesiyle kendini pazar içerisinde yeniden konumlandırmak mıydı? Konuya bu açıdan baktığımızda  daha net bir fotoğraf üzerinden yorum yapabilmek mümkün. Eğer aklını kaçırmış çılgın bir yönetim grubuna sahip değilseniz ve gerçekten sokağa saçmayı deliler gibi istediğiniz milyon dolarlarınız da yoksa; kesinlikle daha fazla ürün satmak gibi yüzeysel bir amaç için, 17 farklı televizyon kanalının reklam kuşağına aynı anda ambargo koymak istemezsiniz. Düşünün, tüm ülkenin ışıltısını görebileceği nitelikte bir işaret fişeğine sahipsiniz. İnsanların, bu fişeğin havadaki ihtişamına sadece bir kaç saniyeliğine tanıklık etmeleri için milyonlarca lira harcamayı göze alır mıydınız? Emin olun, Lipton da almadı.

https://www.instagram.com/p/BdqGHXHlp8i/?hl=tr&taken-by=liptonturkiye

Kampanya Sadece Bu Reklamla Sınırlı Değil!

 

Merak edilen diğer konu olan çalışmanın sürekliliği ile ilgili detayları ise bizzat firmanın yetkili ağızından yapılan açıklamayla öğrenmiş oluyoruz. Marketing Türkiye‘nin, Lipton Pazarlama Direktörü Gamze Öztoygar Masia ile yapmış olduğu röportajda; hazırlanan bu yeni konsept kapsamındaki reklamların, Haziran ayına kadar devam edeceği ve kampanyanın televizyon, sosyal medya ve outdoor çalışmaları başta olmak üzere pek çok mecrada sürdürüleceği bilgisine ulaşıyoruz. Röportajın tüm ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Lipton ve Konuşalım Artık Reklamı

Lipton’un “Konuşalım Artık” reklamı, şimdiden Türk reklamcılık tarihinin en çok ses getiren reklamları arasında yerini aldı.

Özetlemek gerekirse Lipton; pek çok kişinin gözünden kaçırdığı ve giderek toplumsal bir sorun haline gelen iletişim eksikliğini, uzun soluklu bir farkındalık projesi haline getirerek hem tüm dikkatleri üzerine çekmeyi, hem de pazarlama sektöründe pek çok marka ve ajansın üzerine yapışan ölü toprağından kurtulması adına bizlere umut vermeyi başardı. Firmanın, ilerleyen süreçte bu konuda atacağı yeni adımları heyecanla bekliyor ve gerçekleştirmiş olduğu cesur ve sıra dışı bu atılımın diğer firmalara örnek olmasını temenni ediyoruz.

Bunu çevrenizle paylaşmak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginç ve yeni ne var? İlk siz öğrenin!