Dünyanın en büyük kahve zinciri Starbucks, Türkiye’deki pazarlama faaliyetlerine kurumsal stratejilerle devam ediyor. Milyonlarca insanın müdavimi olduğu, haftada 100 binden fazla kişinin tercih ettiği kahve devinin yeni hedefi, sosyal medyanın gücünü arkasına alarak beyaz yakalıların dikkatini çekmek. Popüler sosyal medya uygulaması Instagram’ın hikaye özelliğini kullanan firma, kahve stantları oluşturarak çalışanlara kahvelerinden ikram ediyor ve bulundukları bölge ve iş merkezini takipçileri ile paylaşıyor.

Starbucks'tan plazalara pazalama hamlesi

Kahve devi Starbucks, Instagram hesabı aracılığıyla ziyaret ettiği iş merkezlerini takipçileri ile paylaşıyor.

Starbucks Kartları ve Dijitalleşmenin Göz Kamaştıran Başarısı

Geriye dönüp baktığımızda şüphesiz ki Starbucks pazarlama stratejilerinin en başarılısı, sadakat kartları ve bunlara bir mobil uygulama aracılığıyla dijital bir boyut kazandırılmasıydı. Bu sayede kullanıcılar, ceplerinde nakit olmasa bile, dijital cüzdanlarına yükledikleri bakiyeler ile kahvelerini alabiliyorlar. Bu şekilde oluşturulan fonun büyüklüğü ise dudak uçuklatacak cinsten. Özetlemek gerekirse; Starbucks’ın cüzdan uygulamasında yüklü bakiyelerin toplamı, dünya genelinde bazı bankanın sermayesinden daha yüksek. Bu durum marka sadakatinin, doğru stratejiler kullanılarak nasıl sıcak paraya dönüştürülebileceğini gözler önüne seriyor.

Starbucks Kart hesaplarındaki para dudak uçuklatıyor.

2016 yılı verilerine göre, ABD ve Kanada’da yaşayan 12 milyon Starbucks Kart kullanıcısının hesabında 1.2 milyar $ bulunuyor. Bu tutar, bölgedeki bazı bankaların sahip olduğu mevduatlardan bile daha yüksek.

Elde Edilen Müşteri Bilgileri Gelecek Stratejilerde Kullanabilir

Sadakat kartları ve mobil uygulamanın Starbucks’a kattığı paradan daha değerli bir şey daha var. Data! Bu pazarlama yöntemi, kullanıcıların kişisel bilgileri, mail adresleri ve tüketim alışkanlıklarına kadar pek çok verinin toplanması, işlenmesi ve değerlendirilmesini sağladı. Dolayısıyla ilerleyen dönemlerde, tercihlerinize uygun kahvelerin size özel indirimlerle sunulması ya da satın alma alışkanlıklarınıza göre yeni ürün önerilerde bulunulması gibi pek çok pazarlama seceneğini görebilmek mümkün.

Altın Yumurtlayan Tavuk: Beyaz Yakalılar!

Konumuza geri dönecek olursak, Starbucks’ın hali hazırda pek çok beyaz yakalı müdavimi bulunuyor. Pek çok şirket çalışanı için; mesai saatlerinde, toplantı aralarında, öğle yemeğinden sonra ya da iş çıkışı günün stresinden uzaklaşmak için taze ve sıcak bir kahveden daha iyisi yok. Starbucks da bu potansiyeli görmüş olacak ki, bu segmentteki müşteri kitlesi üzerinde tercih oranını arttırmak için bir çalışma gerçekleştiriyor. Bu strateji başarılı olursa, hem nispeten cebi dolu bir kitleyi müşteri ağına eklemiş, hem de kahve içmeyi alışkanlık haline getiren kurumsal personelin önemli ve sürekli bir tercihi olmuş olacak. Bakalım Starbucks ilerleyen zamanda bu stratejinin karşılığını alabilecek mi?

Bunu çevrenizle paylaşmak ister misiniz?

İlginç ve yeni ne var? İlk siz öğrenin!