Gelişen teknoloji ve sanayi, hayatımızın neredeyse her anlamıyla değiştirmeye devam ediyor. Sanayi devrimi ile birlikte kitlesel ve seri üretimin başlaması, buhar gücünden yararlanarak icat edilen trenler, otomobilin üretimi ile “uzak” ile “yakın” kavramlarının farklı bir anlam kazanması ve bilişim teknolojisindeki gelişmeler, insanoğlunun toplumsal yaşayış tarzını bütünüyle etkileyen faktörler oldu. Günümüzde bilim ve teknolojinin çok daha hızlı ilerlemesine paralel olarak, yaşam standartlarımızın uğramakta olduğu modifikasyon ise tüm hızıyla devam ediyor. Geliştirilen otonom sistemler, yapay zeka alanında kaydedilen ileleme, robot teknolojisinin önemli seviyelere ulaşması, fosil yakıtlarla beslenen makinelerin yerine yenilenebilir kaynaklardan yararlanan cihazların geliştirilmesi ve hatta Bitcoin gibi yeni nesil ödeme sistemlerinin ortaya çıkması gibi pek çok durum ile son 40-50 yıl içerisinde tanıştık.

Endüstri alanında yaşanan bu hızlı değişim; ihtiyaç duyulan bir ürün ya da hizmetin pratik bir şekilde erişilmesine imkan tanırken, sürdürülebilir bir yaşam döngüsü için gerekli olan doğal kaynakların yok olma tehlikesini de beraberinde getiriyor. Bu nedenle son yıllarda firmalar, sürdürülebilir bir gelecek için inovatif buluşların “yeşil teknoloji” ile harmanlanmasına oldukça önem veriyorlar. Bu konu ile ilgili son örnek ise Goodyear’ın Cenevre’de gerçekleştirdiği tanıtımda yaşandı.

Goodyear'dan fotosentez yapabilen lastik Oxygene

Goodyear’ın çevreci konsept lastiği Oxygene, içerisine yerleştirilen yosun sayesinde fotosentez yapabilecek.

Goodyear’dan Oksijen Üreten Lastik: Oxygene!

ABDli şirket, geçtiğimiz günlerde Oxygene adını verdiği çevreci konsept lastiğini duyurdu. Oxygene; içerisine özenle kaplanan yosun sayesinde fotosentez yaparak, yılda yaklaşık 4.000 tona kadar karbondioksidi (CO2) emerek çevreye yılda yaklaşık 3.000 ton oksijen verecek. Oxygene’i diğer lastiklerden ayıran özellik bununla sınırlı kalmıyor. Tamamı eski lastiklerin geri dönüşümünden elde edilen konsept, üç boyutlu yazıcılar tarafından üretildi. Seri üretimi halinde üretim sürecinde devrim niteliği taşıyacak olan lastiğin, mecvut lastiklere oranla daha uzun ömürlü olması ve bakım ve değişim masraflarını en aza indirmesi hedefleniyor.

Goodyear Oxygene, Çevredeki Araçlarla İletişim Kurabilecek

Goodyear ayrıca, Oxygene’in Li-Fi gibi akıllı bağlantı fonksiyonlarından yararlanarak internet bağlantısı bulunan cihaz ve diğer araçlarla iletişim halinde olarak güncel data paylaşımı ve akıllı sürüş deneyimine imkan sağlayan bir alt yapı oluşturmayı planlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün verilerine göre; kentsel alanlarda yaşayan insanların %80’i, olumsuz çevre koşulları ve hava kirliliğine maruz kalıyor. Goodyear Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Chris Delaney’in açıklamalarına bakacak olursak, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yaklaşık üçte ikisi yaşamlarına şehirlerde devam edecek. Tüm bu bilgiler ışığında gelecekte yaşanacak popülasyon yoğunluğunun, bölgedeki taşımacılık ekosistemini de aynı oranda büyüteceğini söylemek ve halihazırdaki araçların çevre kirliliğini olumsuz yönde etkilediğini belirtmek çok da yanlış olmaz. Bu yüzden Goodyear’ın daha temiz bir gelecek yaratmak adına hazırlamış olduğu konsept umut verici. Yine de projenin tüm testleri tamamlaması ve seri üretime geçmesi için bir süre daha bekleyeceğiz gibi görünüyor. Firmalar, gelecekte bizlere daha “yeşil” bir çevre sunabilecekler mi hep birlikte göreceğiz.

Oxygene ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bunu çevrenizle paylaşmak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginç ve yeni ne var? İlk siz öğrenin!