Hayatımıza getirdiği yenilikçi ve kaliteli ürünleriyle her daim adından söz ettiren Japon teknoloji devi Sony, yine muhteşem bir ürünle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Bir süredir evcil hayvanları mekanik formda hayatımıza dahil edebilmek için çalışmalar yürüten firma, nihayet mutlu sona ulaştı. Robotik köpek yavrusu Aibo, Ocak ayından itibaren Japonya‘da piyasaya sunulacak.

Sony, Aibo'yu piyasaya sürüyor.

Sony ailesinin en yeni ve şirin üyesi olmaya hazırlanan Aibo, çok yakında aramızda olacak.

Aibo’nun Özellikleri Neler?

İnsanın içini kıpır kıpır eden sempatik görüntüsüyle büyük ilgi toplayan Aibo, teknik özellikleri ile de oldukça başarılı gözüküyor. Onun bir köpek yavrusu ile eşdeğer hareket kabiliyetine sahip olabilmesi için tam 22 adet mekanik eklem kullanıldı. Gözleri ise OLED ekranla donatılan bu tatlı dostumuz, uyurken gözlerini kapatabiliyor veya etrafına baktığında gerçek bir köpek gibi göz bebekleri hareket ediyor.

İnsanları Gözlemliyor, Öğrendiklerini Uyguluyor!

Aibo ile ilgili en çarpıcı özellik ise, kendisinin temel anlamda bir “learning machine” olması. Bu tatlı yaratık, zaman içerisinde sahiplerinin ve aile halkının davranışlarını öğrenebilme ve buna adapte olarak uygun davranışlar sergileyebilme özelliğine sahip. Aibo, davranış biçiminizi, nelerden hoşlanıp nelere kızdığınızı zaman içerisinde anlayarak size sevgi, şefkat ve mutluluk verecek davranışlar sergilemeye başlıyor. Bulut sistemini kullanan mekanik dostumuz, aynı zamanda bu davranışları kaydederek kendisi gibi bir robot köpek ya da yeni tanıştığı insanlar için kullanabiliyor.

Bununla birlikte burnundaki kamera ile onun bakış açısından fotoğraflar çekerek yine bulut üzerine kaydedebiliyorsunuz. iOS ve Android işletim sistemleri için hazırlanan bir uygulama aracılığı ile bu fotoğraflara erişebilir, dostunuzu kablosuz bağlantı aracılığıyla uzaktan kontrol edebilir, hatta için köpeğinizin yeni numaralar öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Aibo’nun Fiyatı Ne Kadar?

Tabii, tüm bunlara sahip olmanın bir bedeli var. Öncelikle, Aibo’nun bulut sisteminden yararlanmak ve onun yeni numaralar öğrenmesini istiyorsanız, onun için hazırlanan mobil uygulamaya kayıt olmanız gerekiyor. Aylık 26$’lık bir üyelik ücreti bulunan bu uygulamaya en az üç yıl boyunca kayıtlı olma zorunluluğu bulunuyor. Kulağa hoş gelmiyor ancak daha bitmedi! Aibo’nun bir kemiği olmasını istiyorsanız, Sony’nin onun için hazırladığı “Aibone”‘u satın alabilirsiniz. Evet, ona da para ödemek zorundayız.

Aibo'nun kemiği Aibone!

Bu kemiğin adı “Aibone” ve Aibo’nuzun ona sahip olmasını istiyorsanız, onu da ayrı olarak satın almak zorundasınız.

Aibo’nun piyasa fiyatı ise tahmin edebileceğiniz gibi dudak uçuklatan cinsten. 11 Ocak’ta satışa çıkması beklenen Sony’nin en tatlı üyesinin Japonya fiyatı 198.000 Yen, yani yaklaşık 1.700 $ olacak. Vergisiz haliyle Türkiye satış fiyatı ise 6500 TL civarı olacağı tahmin ediliyor.

 

Bunu çevrenizle paylaşmak ister misiniz?

İlginç ve yeni ne var? İlk siz öğrenin!