İçinde bulunduğumuz düzende gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin, küresel ekonomide söz sahibi olabilmek için kıyasıya bir rekabet halinde olduğu hepimizin malumu. Bu konuda ilerleyebilmenin yolu ise, teknolojik altyapıya önem vermek ve alternatif enerji kaynaklarını doğru şekilde değerlendirmekten geçiyor.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı Otonom Teknoloji Geliştirecek

 

Günümüze kadar hemen hemen tüm sanayi ve teknolojik ürünlerin ithalatını yapan ülkemiz ise, özellikle son birkaç yılda bu alanda önemli gelişmeler kaydetti. Milli işletim sistemi Pardus ile ilk tohumları atılan bu milli üretim akımı, teknolojik süreç çemberi içerisinde kısa olarak addedebileceğimiz bir dönemde pek çok yeni teknolojiyi envanterimize kazandırdı. Özellikle insansız hava araçları ve mühimmat malzemeleri olmak üzere teknoloji ve bilişim alanlarında gösterilen ilerleme, ülkemizin gelecekte savunma ve sivil teknoloji üretiminin ileri bir noktaya taşınacağına dair umutları arttırdı. İşte tam bu noktada Savunma Sanayii Müsteşarlığı(SSM)‘ndan yayınlanan flaş bir duyuru, üreten bir Türkiye ideali taşıyan milyonlarca vatandaşı yeni bir heyecana sürüklüyor.

SSM'den robot asker atağı

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, robot asker üretimi konusunda bir duyuru yayınlayarak ilk adımı attı.

Üniversiteler ve Özel Sektör Güçlerini Birleştirecek

T.C Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı, robotik ve otonom teknoloji üretimi konusunda ilk adımı attı. Yayınlanan duyuru ile tüm vatandaşlara, üniversiteler ve özel sektör işbirliğinde gerçekleştirilecek robot asker projesi için başvuru çağrısı yapıldı. 9 Mart tarihinde sonlanan başvurular ile ilgili gerekli değerlendirmelerin yapılmasının ardından bu konuda ilk ciddi ve somut adımın atılması planlanıyor.

Habertürk‘te yer alan bir habere göre, konu ile ilgili konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Kamunun en kritik görevlerinden biri olan savunma hizmetlerinde dahi robot askerlerin kullanılacağı günler çok uzak değil. Her şeyin dijitalleşmesi, karşı koyabileceğiniz bir süreç değil. Bunu muhakkak başarmak zorundayız” demişti. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra böyle bir adımın atılması, ülkemizin geleceğin teknolojisini üretme konusundaki kararlılığına dair umutları arttıran bir gelişme olarak yorumlanabilir. Dileriz, bu ve bunun gibi projeler günden güne artarak devam eder.

Bunu çevrenizle paylaşmak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginç ve yeni ne var? İlk siz öğrenin!